Digitální fotoaparáty
V současné době jsou digitální fotoaparáty na trhu převažující. Tato zařízení zaznamenávají obraz v digitální formě. To znamená, že vyfocený obrázek vidíte okamžitě buď to na displeji fotoaparátu nebo na obrazovce našeho počítače.
Pokrok jde neustále dopředu. A vidět to můžete také na digitálních fotoaparátech. Většina dnešních zařízení dokáže nejen obraz vyfotit, ale je možné je použít také jako klasickou kameru. To znamená, že dokáží zaznamenávat videa i se zvukovým záznamem. K zachyceným obrázkům je také možné okamžitě přidat popisek nebo poznámky.
Mluvíme-li o digitálních foťácích, musíme uvést také princip, na kterém tato zařízení pracují. Dnes se dává přednost zařízením, které umožňují pořídit barevnou fotografii. To je úkolem především tzv. Bayerovy masky. A jak to vlastně funguje. Každé čtyři buňky snímače jsou překryty zeleným filtrem, jeden červeným a jeden modrým. Zelená barva je zde zastoupena nejvíce z toho důvodu, že lidské oko je v oblasti zelené barvy nejvíce citlivé. Zbývající barvy jsou do výsledného snímku dopočítávány.
To však neplatí pro senzory Foveon. Ty jsou založeny na principu pronikání světla o různých vlnových délkách do různé hloubky. Každý jednotlivý pixel zaznamenává informace o všech třech zmíněných barvách.
Součástí digitálních fotoaparátů jsou senzory. Nejčastěji CCD nebo CMOS. Zachycené fotografie jsou ukládány na paměťové karty. Ty mohou být SD, SDHC nebo třeba Micro SD. Díky těmto kartám se dají obrázky snadno a rychle přemístit do počítače, kde si je můžete prohlédnout, upravovat a následně vytisknout.
Digitální fotoaparáty rozdělujeme na kompaktní fotoaparáty, electronic viewfinder neboli EVF, DSLR neboli digitální zrcadlovka a bezzcadlovky. O každém z těchto typů digitálních fotoaparátů se dozvíte na následujících stránkách.