Digitální fotoaparáty

Bezzrcadlovka

DSC - RX100 SonyTento typ digitálních fotoaparátů je vlastně kombinace kompaktních fotoaparátů a digitálních fotoaparátů. Stejně jako klasické digitální fotoaparáty, mají i tyto fotoaparáty vyměnitelný objektiv i snímače. Díky tomu mají srovnatelně kvalitní fotografie. Ovšem, budete-li hledat zrcátko nebo optický hledáček, musíme vás zklamat. U tohoto typu je bohužel nenajdete. Místo nich zobrazují obraz zachycovaný hlavním snímačem na displeji nebo v elektronickém hledáčku.

Tento typ fotoaparátů se poprvé objevil kolem roku 2005. Prvním typem byl Epson R-D. Ovšem s pojmem bezzrcadlovka se poprvé setkáváme až o několik let později, přesně v roce 2008. S tímto názvem přišla společnost Panasonic, která právě v tomto roce představila svoji novinku Lumix DMC-G1. V následujících letech pak dochází k velkému boomu, kdy se do jejich výroby pustili další společnosti. Jako Olympus či Samsung.

Bezzrcadlovky rozdělujeme na dva základní podtypy. První skupina je velice podobná klasickým kompaktům. Podobní jsou si zejména v charakteru a v rozměrech. Jsou malé, snadno se vám tedy vejdou do kapsy. Tyto typy postrádají hledáček. To znamená, že používají pouze displej.

Sony TF1Druhá skupina bezzrcadlovek je spíše podobná klasickým zrcadlovkách. V horní části tohoto zařízení můžete nalézt malý hledáček. Na první pohled poznáte, že jsou větší a také robustnější. Avšak s porovnáním s digitálními zrcadlovky jsou malé.

Nedostatky u těchto zařízení můžeme shledat například v jejich ceně, která je poměrně vysoká. Někteří fotografové také velké mínus vidí v tom, že některé typy nemají hledáček. Obraz, který uvidíte na displeji má určitá zpoždění oproti pozorované scéně a opožděná je také barevná věrnost. Bezzrcadlovky se tedy rozhodně nedoporučují použít, chcete-li zvěčnit nějaký dynamický děj.  

O webu

Naše internetová stránka je určena zejména všem, kteří mají zájem se dozvědět informace o digitálních fotoaparátech. Kromě toho, co je digitální fotoaparát a jaké druhy těchto fotoaparátů jsou na trhu k dostání, se zmíníme také o historii těchto zařízení. K velice důležitým částem digitálních fotoaparátů patří paměťové karty či objektivy. I o těch získáte na našich stránkách jistý přehled. Neopomeneme se zmínit také o příslušenství k fotoaparátům, které zahrnuje například stativ, náhradní baterii, přenosnou tašku nebo digitální fotorámeček.