Historie

Historie

Digitální fotoaparátPrvní zmínky o fotoaparátech sahají do 16. století. Tato doba je známá především díky velkému rozmachu umění, jako je například malířství, architektura nebo sochařství. První vyfotografované obrázky se však daly jen promítat, nikoliv zachytit. To se podařilo teprve v roce 1826. A to francouzskému vynálezci jménem Nicéphore Niépce se podařilo obraz zachytit na cínové desce s petrolejovým roztokem. Tento rok se uvádí jako datum vynálezu fotoaparátu. Niepcův stroj byl složený ze dvou dřevěných skříněk. V jedné se nalézala čočka a ve druhé byste objevili desku, která se nazývala matnice. Aby bylo možné měnit vzdálenost mezi oběma skříňkami, byly propojeny měchem. Změna vzdálenosti byla důležitá zejména pro ostrost fotografií. Postupem času však cínové desky byly nahrazeny směsí stříbra a křídy.

V následujících letech vznikaly další a další fotoaparáty, které se neustále zdokonalovaly. Musíme také zmínit další významné výrobce, jakým bezesporu byli také Louis Jacques Mande Daguerre, Alphonse Giroux nebo W.H. Fox Talbot.

Sony DSC-HX50Budeme-li však hovořit o klasických digitálních fotoaparátech, s jejich první zmínkou se setkáte až v roce 1981. V tomto roce uvedla na trh společnost Sony první digitální fotoaparát. Ten pracoval na základě CCD čipu, který vymysleli a vytvořili američtí vědci George Smith a Willard Boyle. Postupem času docházelo neustále k vylepšování technologií a začaly vznik fotografie, které v jejich podobě známe dnes.

Nesmíme zapomenout se také zmínit o fotoaparátech, které umožnily zaznamenávat fotografie do počítačových souborů. Tato vymoženost se poprvé objevila v roce 1988 u foťáku Fuji DS-1P, která měla 16 MB interní paměť.

Dnes se již setkáváme s různými typy digitálních fotoaparátů. Jedním z nich jsou také klasické zrcadlovky, které se poprvé na trhu objevily v roce 1991. Fotoaparáty dnes naleznete nejen u profesionálních fotografů, ale také v běžných domácností. Jsou totiž čím dám menší, lehčí a se spoustou funkcí.

O webu

Naše internetová stránka je určena zejména všem, kteří mají zájem se dozvědět informace o digitálních fotoaparátech. Kromě toho, co je digitální fotoaparát a jaké druhy těchto fotoaparátů jsou na trhu k dostání, se zmíníme také o historii těchto zařízení. K velice důležitým částem digitálních fotoaparátů patří paměťové karty či objektivy. I o těch získáte na našich stránkách jistý přehled. Neopomeneme se zmínit také o příslušenství k fotoaparátům, které zahrnuje například stativ, náhradní baterii, přenosnou tašku nebo digitální fotorámeček.