Digitální fotoaparáty

Electronic Viewfinder

Olympus XZ-10Electronic Viewfinder je velice často nazýván jako „nepravá zrcadlovka“. Toto označení má však spíše marketingový význam. Tyto fotoaparáty mají totiž stejnou kvalitu obrazu, jaký získáte u klasických zrcadlovek, avšak princip těchto zařízení je velice podobný kompaktních foťákům. Hlavní, co je od zrcadlovek odlišuje je, že nemají zrcadlo.

Za objektivem naleznete čip, díky kterému je vyfocený obrázek okamžitě přenášen do miniaturního displeje v hledáčku. V hledáčku se vám zobrazí aktuální obraz z objektivu. To vyřeší problémy paralaxy a předsádkových čoček. Paralaxe se týká úhlů mezi osou hledáčku a objektivu. Tento úhel velice komplikuje pořízení kvalitních fotografií. V hledáčku se totiž zobrazuje jiný pohled na focený objekt než v objektivu.

K nevýhodám těchto zařízení patří bezesporu velice malé rozlišení displeje a také pomalé obnovování obrazu. Co se týká výměny objektivu, u tohoto typu fotoaparátu to není příliš obvyklé.

Digitální fotoaparát SamsungElectronic Viewfinder je často uváděn pod zkratkou EVF. Tyto fotoaparáty mají dnes velmi vysoké rozlišení, které přesahuje deset megapixelů a zoom objektivy s velkým rozsahem ohniskových vzdáleností. Někdy je možné se setkat také s pojmem ultazoom. Většina moderních fotoaparátů má již zabudovaný stabilizátor obrazu.

Tyto fotoaparáty byly vyrobeny koncem roku 2008. Jejich hlavním úkolem bylo poskytnou kvalitní fotografii, která je velice podobná fotografii, kterou získáte zrcadlovým fotoaparátem, ovšem, při menších rozměrech.

Mezi přední výrobce fotoaparátů Electronic Viewfinder patří společnosti Olympus, Sony či Nikon.

O webu

Naše internetová stránka je určena zejména všem, kteří mají zájem se dozvědět informace o digitálních fotoaparátech. Kromě toho, co je digitální fotoaparát a jaké druhy těchto fotoaparátů jsou na trhu k dostání, se zmíníme také o historii těchto zařízení. K velice důležitým částem digitálních fotoaparátů patří paměťové karty či objektivy. I o těch získáte na našich stránkách jistý přehled. Neopomeneme se zmínit také o příslušenství k fotoaparátům, které zahrnuje například stativ, náhradní baterii, přenosnou tašku nebo digitální fotorámeček.