Objektiv

Objektiv

Samsung WB30FDříve, než se zaměříme na objektivy u digitálních fotoaparátů, musíme si říci, to vlastně objektiv je. Jde vlastně o čočku nebo soustavu čoček, jejichž úkolem je vytvářet opticky změněný obraz. Tento obraz se povětšinou dále zpracovává. Objektiv se používá nejen u fotoaparátů, ale i u dalších optických zařízeních. Jako je třeba dalekohled, mikroskop nebo kamera.

Mluvíme-li o objektivu, musíme se také zmínit o ohniskové vzdálenosti. Ohnisková vzdálenost udává úhel záběru objektivu. U většiny kompaktních fotoaparátů je možné ohniskovou vzdálenost objektivu měnit. Tyto objektivy je možné nazvat „zoom objektivy“.

Rozlišujeme základní typy objektivů. Základní objektiv má ohniskovou vzdálenost 50mm. Standardní objektivy bývají oblíbené především pro svoji jednoduchou konstrukci a velice kvalitní fotografie. Pokud výrobce do objektivu umístí kvalitní skleněné čočky, vaše fotografie budou svou kvalitou připomínat fotografie, které byste získaly s kvalitní zrcadlovkou.

Sony DSC-WX200Dalším typem jsou širokoúhlé objektivy mají ohniskovou vzdálenost menší než je 35mm. S tímto objektivem se velice dobře fotí zejména příroda. Jak je již z názvu patrné, díky širokému záběru se vejde do záběru více. Poslední jsou teleobjektivy, jejichž ohnisková vzdálenost je delší jak 135mm. Teleobjektivy jsou vhodné k zachycení různých detailů, třeba zvířat.

Ultrazoomy jsou kompaktní fotoaparáty, které svým vzhledem připomínají zmenšené zrcadlovky. Jejich nedílnou součástí je elektronický hledáček pro fotografování za ostrého světla. Velice často mají stejné funkce jako zrcadlovky. Některé typy jsou vybaveny dokonce ostřícím kroužkem na objektivu. Tento kroužek umožňuje přesnější zacházení s fotoaparátem. Při výběru buďte velice opatrní a pečliví. Největší rozsah zoomu neznamená nejkvalitnější objektiv. Bývá to právě naopak, a to díky velice složité konstrukci objektivu. Ultrazoomu jsou vhodné zejména pro začátečníky, které se teprve učí fotit. Oblíbené jsou také u profesionálů. A to zejména díky širokým možnostem a kompaktním rozměrům.

 

O webu

Naše internetová stránka je určena zejména všem, kteří mají zájem se dozvědět informace o digitálních fotoaparátech. Kromě toho, co je digitální fotoaparát a jaké druhy těchto fotoaparátů jsou na trhu k dostání, se zmíníme také o historii těchto zařízení. K velice důležitým částem digitálních fotoaparátů patří paměťové karty či objektivy. I o těch získáte na našich stránkách jistý přehled. Neopomeneme se zmínit také o příslušenství k fotoaparátům, které zahrnuje například stativ, náhradní baterii, přenosnou tašku nebo digitální fotorámeček.